28 kwietnia 2017 11:37 | Aktualności

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY "ZDROWE - NIETRUDNE"

znt.jpg

W dniach 24-26.04.2017 roku klasa IIa ze Szkoły Podstawowej w Koziegłowach przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Zdrowe-nietrudne”. Celem programu było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia. Stawianie przed dziećmi wyzwania edukacyjne i wspólne osiąganie celów było dla dzieci fascynujące i stanowiły świetną zabawę.

W pierwszym dniu, tematem przewodnim było: „Poszukiwacz zdrowej energii. Energia dla aktywnego dziecka”. Uczniowie zapoznali się co należy robić, aby być zdrowym, nie chorować, mieć dobre samopoczucie. Dzieci przez poznanie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej będą potrafiły ułożyć zdrową listę zakupów i trafnie rozpoznawać wybrane dyscypliny sportowe. Rozmowa, dyskusja, burza mózgów, obejrzenie filmiku w Internecie. oraz przez przygotowanie wspólnego posiłku „Koktajlu mocy”, to główne czynności tego dnia pozwalające poznawać i utrwalać niezbędne wiadomości, by  mieć dużo energii.

www.zdrowenietrudne.pl

25 kwietnia zajęcia skupione były wokół tematu: „Kolekcjoner witamin i składników mineralnych. Co muszą zawierać zdrowe posiłki?” Dzieci dowiedziały się co muszą zawierać posiłki, aby były zdrowe. Poznały co to składniki mineralne i co to witaminy. Uczniowie po poznaniu witamin i składników mineralnych nauczyli się wskazywać produkty, w których  one występują. Na sam koniec „zasadzili” w słoiku z wodą cebulę, która przyda się do zrobienia zdrowych kanapek. Na sam koniec zajęć, wspólnie przygotowanym posiłkiem przez uczniów był trójkolorowy krem.

www.zdrowenietrudne.pl

W trzecim dniu – tematem dnia było: ”Światłomistrz. Jak oświetlić swoje biurko?”. W tym dniu uczniowie poznali jak prawidłowo oświetlić swoje biurko i jak dobrać światło do pomieszczenia, w którym się uczą. Dzieci rozmawiały o rodzajach światła dawniej i dziś, kiedy korzystać i co najlepsze dla oczu. Miały możliwość obejrzeć różne lampki z różnymi źródłami światła – żarówka żarowa, halogen, LED. Oglądały kartoniki po żarówkach porównując parametry : kolor światła, jasność, klasę energetyczną i ich trwałość, po wcześniejszym naprowadzeniu co jest ważne dla oświetlenia biurka ucznia i aby przyczynić się do ochrony środowiska. Uczniowie wykonali kartę pracy m.in. związana z tym, jak należy prawidłowo oświetlić stanowisko pracy ucznia. Dzieci bawiły się w „Przewodnika osoby niewidomej” i „Rysowania na komendę” z zamkniętymi oczami. Wnioski uczniów  z przeprowadzonych zabaw były jedne – WZROK JEST NAM DO ŻYCIA NIEZBĘDNY i NALEŻY O NIEGO DBAĆ. Poznały też ćwiczenia relaksujące wzrok. Przypominając zajęcia z poprzedniego dnia dzieci wskazały, spożywanie jakich witamin pomaga nam widzieć lepiej i w związku z tym przygotowały potrawę z produktów zdrowych dla oczu – „Zdrowej dla oczu i smacznej dla brzucha” – z kaszy kukurydzianej, ze szpinaku, jarmużu, mango, kukurydzy i oliwy z oliwek.

www.zdrowenietrudne.pl

Dla utrwalenia poznanych wiadomości dzieci codziennie rozwiązywały karty pracy związane z omawianym tematem. Dla nagrodzenia aktywnej pracy i zaangażowania dzieci w zdobywaniu niezbędnych informacji, dzieci otrzymały pierwszego dnia zakładkę, na którą codziennie przyklejały zdobytą odznakę. Dzieci  bardzo cieszyły się z tego typu zajęć, wykazywały bardzo duże zainteresowanie radość z poznawanych wiadomości i umiejętności. Zaproponowały również wykonanie dodatkowej „Kanapki rybki”. Świetnie się bawiły, a przez zabawę do nauki…

www.zdrowenietrudne.pl

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY "ZDROWE - NIETRUDNE"