15 września 2017 07:24 | Aktualności

11.09.2017 - WIZYTA W SĄDZIE

sad0.jpg

W dniu 11 września 2017r. klasa 2a (oddział gimnazjum) wraz z opiekunami odwiedziła siedzibę Sądu Rejonowego w Poznaniu w ramach projektu Sędziowie Dzieciom i Młodzieży.

Podczas spotkania sędzina w rozmowie z uczniami przedstawiła z jakimi sprawami i zagadnieniami sędziowie mają do czynienia. Okazało się, że sprawy dotyczą praktycznie wszystkich sfer życia i mogą stać się udziałem każdego z nas. Uczniowie dowiedzieli się dokładnie jaka jest rola sędziego, ławników, protokolanta, świadka, dlaczego miejsce dla oskarżonych jest znacznie obszerniejsze niż to przeznaczone dla prokuratora. Uczniowie przekonali się, jak dotkliwe konsekwencje mogą dotknąć świadków za składanie fałszywych zeznań i kto ma prawo do odmowy złożenia wyjaśnień.

Po części teoretycznej uczniowie zostali podzieleni na grupy i odegrali scenki na sali rozpraw na podstawie otrzymanych wskazówek.

Poza salą rozpraw i korytarzami gmachu sądu klasa miała okazję spotkać się z przedstawicielem policji, który opowiedział o pracy policjantów w sądzie i pokazał sprzęt, którego używają policjanci  podczas kontaktów z konwojowanymi więźniami. Na koniec klasa zeszła do archiwum, w którym przechowywane są tony dokumentów sądowych i księgi wieczyste.

Wizyta w sądzie okazała się dla wielu uczniów wartościowym doświadczeniem i okazją do zdobycia wielu przydatnych informacji.

11.09.2017 - WIZYTA W SĄDZIE