26 września 2017 20:16 | Aktualności

25.09.2017 - UDZIAŁ W PROJEKCIE "MUZYKA I MATEMATYKA"

mathmusic.jpg

25 września uczniowie klas siódmych oraz klas gimnazjalnych wzięli udział w projekcie zatytułowanym „Muzyka i matematyka”. Inspiracją do powstania projektu były pomysły naukowców z Wydziału Matematyki UAM, którzy, śledząc badania prowadzone w swojej dziedzinie, zauważyli ciekawe podobieństwa dotyczące tych pozornie odległych dziedzin, jakimi są matematyka i muzyka.  Matematyków wspomogli pracownicy poznańskiej Akademii Muzycznej.

W ramach spotkania, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury „Sokół”,  pokazane zostały podobieństwa między układem współrzędnych a pięciolinią, symetrią a konstrukcją frazy muzycznej, przesunięciem a sposobem budowania napięcia w muzyce.

Przedsięwzięcie spotkało się z aplauzem uczniów, którzy doskonale się bawili, a przy okazji utrwalali posiadane już wiadomości. Mieli też okazję do samodzielnego poszukania powiązań pomiędzy muzyką  a matematyką.