19 października 2017 08:26 | Aktualności

28.09.2017 - ZAJĘCIA NA WYDZIALE BIOLOGII UAM W POZNANIU

uam_logo.png

Zajęcia na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu

28 września 2017 r. uczniowie klasy siódmej B pod opieką wychowawcy  Ewy Dukowskiej oraz nauczyciela biologii Lidii Brzeg udali się na Wydział Biologii UAM (Collegium Biologicum), położony  na  Kampusie Morasko, by uczestniczyć w zajęciach odbywających się pod patronatem Biblioteki Ekologicznej w Poznaniu, w ramach projektu zatytułowanego „Pozaszkolne warsztaty i związane z nimi wystawy dla dzieci i młodzieży z terenu Wielkopolski z zakresu ochrony przyrody, środowiska i gospodarki wodnej”. Zajęcia, składające się z dwóch modułów, poprowadziła dr hab. prof. UAM Natalia Kuczyńska-Kippen z Zakładu Ochrony Wód.

Na początek, używając wielu zmysłów, młodzi ludzie poznawali strefowy układ roślinności pobliskiego zbiornika wodnego i charakteryzowali jego zlewnię. Następnie pobrali żywe próby z planktonu i bentosu przy pomocy czerpaka i siatki planktonowej, używanej do zagęszczania pobieranego materiału.

Druga część zajęć odbyła się na sali ćwiczeń, wyposażonej w dobrej jakości mikroskopy. W czasie zajęć salowych siódmoklasiści zmagali się z oznaczaniem organizmów wodnych przy pomocą specjalnych kluczy. Obserwacja i oznaczanie pobranego materiału badawczego dostarczyły sporo zabawy i emocji, ponieważ przedstawiciele żywego zooplanktonu szybko się poruszają i nieoczekiwanie znikają z pola widzenia mikroskopu. Dzięki cennym wskazówkom prowadzącej zajęcia profesor udało się nazwać niektóre pozyskane organizmy – „bioindykatory środowiska” i dzięki nim scharakteryzować stan jakościowy odwiedzonego wcześniej  zbiornika.

Na zakończenie wizyty na Kampusie młodzież odwiedziła Bibliotekę Wydziału Biologii, którą prezentowała jej kierownik. Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały, przez kilka godzin mogli uczyć się jak prawdziwi studenci biologii.

28.09.2017 - ZAJĘCIA NA WYDZIALE BIOLOGII UAM W POZNANIU